Postupně Vám budeme přinášet ty nejzajímavější práce z oblasti výzkumu hořčíku a jeho vlivu na lidský organismus. Věříme, že Vám jejich závěry přinesou řadu zajímavých i nových poznatků nejen pro Vaši praxi. Kompletní text se Vám zobrazí po kliknutí na nadpis práce.
Práce se zabývala dopadem pití minerální vody Magnesia v množství 1,5l denně po dobu jednoho měsíce na lidský organismus.
Studie zkoumá zastoupení hořčíku v organismu mužů a žen v České populaci. Její výsledky ukazují, že zhruba každý třetí Čech s největší pravděpodobností trpí nedostatkem hořčíku.
Studie zkoumá význam hořčíku a kalcia v pitné vodě ve vztahu k nemocnosti a úmrtnosti způsobenými akutním infarktem myokardu. Data naznačují, že hořčík v pitné vodě je spojen s nižší úmrtností na akutní infarkt myokardu, ale nikoli s celkovou četností infarktu.
Hypotézy, že pacienti s chronickým únavovým syndromem (CFS) mají nízkou hladinu hořčíku v červených krvinkách a že léčba hořčíkem zlepší zdravotní stav těchto pacientů, byly otestovány ve studii případů a kontrol a v náhodném dvojitě slepém placebem kontrolovaném experimentu.
V dnešní době jsou prováděna měření celkového nebo ionizovaného hořčíku (Mg) v séru, plazmě, buněčných komponentech, moči nebo retence hořčíku ze zátěžového testu, ale tyto postupy nemusí vždy odrážet nutriční stav hořčíku. Jsou potřeba takové bioukazatele hořčíku, které by odrážely změny v biochemických procesech, na kterých se hořčík podílí.